توانایی فکر کردن، برنامه ریزی، تصمیم گیری و عمل کردن، تعیین کننده کل مسیر زندگی انسان  است. هدف گذاری برایان تریسی یکی از مهمترین روش ها برای مدیریت صحیح خواسته ها و اهداف در زندگی است. حالا چرا تریسی؟ چه چیزی در مراحل هدف گذاری این مرد بزرگ وجود دارد که ما را یک گام به اهداف مان نزدیک تر می کند؟تنها 3 درصد از افراد بزرگسال وجود دارند که دارای اهداف مشخص، نوشتاری، خاص، قابل اندازه گیری و محدود به زمان مشخص می باشند. طبق آمار این اشخاص ده برابر بیشتر نسبت به کسانی که هیچ هدفی ندارند، به اهداف خود دست می یابند. اما سوال اینجا است که چرا بیشتر افراد بدون هدف زندگی می‌کنند!؟

فرازهایی از هدف گذاری برایان تریسی

حتما تا به حال مطالب زیادی در مورد شیوه هدف گذاری خوانده اید. یکی از موفق ترین هدف گذاری ها مربوط به اصول 12 گانه هدف گذاری برایان تریسی است که در کتابی به همین نام نوشته شده است. در این مطلب روی برخی نکات مهم از نگاهی دیگر تمرکز شده تا شاید ایده هایی نو را در بر داشته باشد.

  • پردازش هدف

برخی بر این عقیده اند که اهداف خودشان را دارند و نیازی به تعیین اهداف ندارند. اگر از این اشخاص بپرسید اهداف شما چیست در پاسخ می گویند می‌خواهم پولدار، خوشبخت، موفق و…. باشم. این در حالی است که در هدف گذاری برایان تریسی به این کار رویا پردازی می‌گویند و این‌ها را نمی‌توان به عنوان هدف در نظر گرفت. یک هدف مشابه یک خانه‌ زیبایی است که به دقت طراحی شده، به طور مرتب بازبینی شده، به طور منظم ارتقا می‌یابد و به طور مداوم روی آن کار می‌شود. اگر هدف به طور مکتوب نباشد تنها به عنوان یک آرزوی یا رویایی شناخته می‌شود که هیچ انرژی پشت آن نیست.

  • موفقیت در زندگی

شاید گاهی از برخی افراد بشنوید که بگویند ما به هدف نیاز نداریم و همینطور خودمان به خوبی پیش می‌رویم! زندگی بدون هدف شبیه به راه رفتن در یک سرزمین ناشناخته بدون هیچ نشانه و نقشه‌ای می‌ماند. شما هیچ انتخابی ندارید، اما همانطور که پیش می‌روید، به اتفاقات اطراف خود واکنش نشان می‌دهید و امیدوار هستید. اما این را در نظر داشته باشید که حتی اگر بدون هدف زندگی خوبی دارید، قطعا با داشتن هدف معین و مکتوب می‌توانستید چندین برابر از این هم بهتر باشید. داشتن اهداف معین برای زندگی حیاتی می‌باشند.

مراحل هدف گذاری برایان تریسی

  • خواسته ها در هدف گذاری برایان تریسی

برخی بر این باورند که نیازی به نوشتن اهداف ندارند و آن‌ها را در ذهن خود حفظ می‌کنند. اگر اهدافتان فقط در ذهن شما باشند، همیشه به صورت آشفته، ناقص، مبهم و متناقص می باشند. نه تنها هیچ وضوح و روشنایی ندارند بلکه هیچ قدرتی نیز به شما ارائه نمی‌کنند. شما شبیه به یک کشتی بدون خدمه می‌شوید که با جزر و مد آب حرکت می‌کنید و مدام با صخره‌ها برخورد خواهید داشت و هیچ وقت به درستی نمی‌توانید از پتانسیل های درون خود بهره ببرید.

  • یادگیری مهارت هدف گذاری

شاید با خود بگویید که من نمی‌دانم چگونه اهدافم را تعیین کنم. تعجبی ندارد. تعیین هدف، برنامه ریزی برای رسیدن به هدف، هدف گذاری برای رسیدن به خواسته ها و کسب موفقیت یک مهارت اکتسابی است. هیچکس از بدو تولد هدف گذاری را از ژن برتر دریافت نکرده است. تعیین یک هدف مهارتی است، مانند مدیریت زمان، تدریس، فروش، مدیریت، و یا هر چیز دیگری که باید شما را به یک فرد بسیار سازنده و موثر تبدیل کند. و همه‌ی این مهارت‌ها قابل یادگیری هستند. شما می‌توانید مهارت تنظیم هدف را با تمرین و تکرار یاد بگیرید تا زمانی که به سادگی و به اندازه نفس کشیدن برای شما اتوماتیک شود. و از همان روز اول که شروع به تعیین اهداف می‌کنید، پیشرفتی که خواهید داشت و موفقیت‌هایی که از آن بهره‌مند می‌شوید شما را به حیرت می‌اندازد. بنابراین هیچوقت برای شروع هدف گذاری دیر نیست.

  • ترس از عملی نشدن اهداف

هدف گذاری برایان تریسی نوعی نگاه متفاوت برای رسیدن به خواسته ها در زندگی است. گاهی پیش می‌آید که فکر کنید اهداف به درستی پیش نمی‌روند و زندگی غیر قابل پیش‌بینی است. بهتر است بدانید که تمام کارهای روزمره در زندگی افراد بدون هدف گذاری و برنامه ریزی ممکن است به مشکل بخورد و موجب دردسر شود. اما اگر شما یک هدف روشن و بلند مدت با برنامه های خاص برای رسیدن به آن دارید، حتما اتفاقاتی خواهد افتد. شاید در مسیر هدف گذاری بارها تغییراتی انجام دهید اما در نهایت به مقصد سلامت, ثروت و موفقیت بزرگ خواهید رسید. اگر به کاری که می کنید ایمان داشته باشید و دست از تلاش برندارید حتما به نتیجه می رسید.

  • هدف گذاری برایان تریسی و موفقیت

تعیین هدف، یکی از مهمترین نکات در هدف گذاری برایان تریسی و همچنین مهارت اصلی رسیدن به موفقیت می باشد. شما دو انتخاب در زندگی دارید: می‌توانید روی اهداف خود کار کنید، یا می‌توانید برای دیگران کار کنید و به آنان برای رسیدن به اهدافشان کمک کنید. زمانی که مهارت هدف گذاری را یاد می‌گیرید، کنترل کامل زندگی خود را به دست خواهید گرفت و سپس پتانسیل رسیدن به موفقیت بزرگ را در خودتان پیدا می‌کنید. اگر نمی خواهید طبق خواسته و آرزوهای دیگران زندگی کنید برای خود اهدافی روشن داشته باشید. این حق هر انسانی است که مطابق اهداف خودش زندگی کند.