همیشه شروع مهم ترین گام در هر کاری است. معمولا برداشتن اولین گام ها، سخت تر از ادامه مسیر است. برای داشتن یک کسب و کار موفق و پولساز هم باید اولین گام را حساب شده بردارید. چقدر آماده شروع کسب و کارتان هستید؟ آبا اصلا ایده ای برای شروع یک تجارت در ذهن دارید؟ به نظرتان اینک، زمان خوبی برای راه اندازی یک تجارت جدید است؟

واقعیت اینجاست که اصلا چیزی به نام زمان بد برای راه اندازی تجارت وجود ندارد. شرایط اقتصادی جامعه، تحولات سیاسی یا هر چیز دیگری نمی تواند مانع شروع یک تجارت جدید شود. بسیاری از افراد توانسته اند در بدترین شرایط اقتصادی جامعه، کسب و کاری موفق را راه اندازی کنند. فرصت های پولدار شدن زیاد است ولی مهم ترین مانع، باورهای ذهنی منفی خودتان است. اغلب افراد از شروع می ترسند و نمی خواهند در موضوعات جدید و ناشناخته وارد شوند. همین امروز اولین گام را برای راه اندازی تجارت جدید بردارید.

ایده های جدید با نوشتن لیست خوب ها و بدها

برای شروع یک تجارت باید ایده داشته باشید. ایده اصلی درون خود شماست. برای الهام گرفتن فقط باید از خصوصیات خودتان شروع کنید. بر روی یک برگه 5 تا 7 مورد از خصوصیات خوب ، علاقه مندی ها یا توانای های خود را بنویسید. به ترتیب اولویت این موارد را شماره گذاری کنید.برای مثال:

  • من بچه ها را دوست دارم
  • من خوره کتاب هستم
  • من عاشق رایانه هستم
  • من روابط عمومی خوبی دارم…..

هر چیزی که به ذهن تان می رسد را بنویسید. در طرف دیگر کاغذ لیست کارهایی که دوست ندارید، را بنویسید. برای مثال شاید در زمینه بازاریابی تحصیل کرده اید ولی اصلا دوست ندارید با مردم ملقات کنید. مهم نیست چه چیزی می نویسید فقط افکارتان را بنویسید.

چرا به دنبال شروع یک تجارت جدید هستید؟ حالا از خود بپرسید: اگر سه تا پنج محصول یا خدمات وجود داشته باشد که زندگی شخصی من را بهتر کند ، آنها چه هستند؟ به همین سوال را در مورد زندگی تجاری خود و دیگران نیز پاسخ دهید. کدام محصولات یا خدمات می توانند زندگی دیگران را بهتر کنند؟

حالا به دنبال الگویی باشید که با توجه به کارهایی که دوست دارید یا در آن تبحر دارید، شکل بگیرید. فراموش نکنید این ایده باید بتواند حداقل یک مشکل کوچک از زندگی خود و یا اطرافیان تان را حل کند. در ابتدا این کار غیر ممکن به نظر می رسد ولی باور کنید با همین ترفند ساده ایده های زیادی به ذهن تان می رسد.حتما یکبار امتحان کنید.

شروع یک تجارت جدید

شروع یک تجارت جدید با لیست شکایات

بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارهای جهانی بر پایه یک اصل ساده بنا شده اند. این اصل چیزی نیست جز خوب گوش دادن به شکایات و نومیدی های دیگران! وقتی غذای شرکت کیفیت خوبی نداشته باشد همیشه صدای گلایه و شکایت کارکنان شنیده می شود. وقتی زمان کافی برای غذا خوردن در سر کار یا رفتن به رستوران وجود نداشته باشد، چاره چیست. ایده اولیه شروع یک تجارت جهانی به نام غذاهای بیرون بر، از همینجا شروع شد.

فرقی ندارد چه کسی برای اولین بار ایده ارسال غذا به شرکت ها را عملی کرد. امروزه هزاران نفر و شاید میلیون ها نفر در سراسر جهان در کار تولید غذا و ارسال آن به محل، فعالیت دارند. یک راه ساده برای رسیدن به ایده ها، گوش دادن مشکلات همکاران، همسایه ها، خانواده و … است. مغزتان را همیشه آماده ایده گرفتن قرار دهید . حتما شنیده اید که می گویند بسیاری از نویسندگان طنز پرداز، شخصیت ها و سوژه ها را از بین مردم ایده گرفته اند.

ایده هایی در همین نزدیکی

لازم نیست کار عجیب و غریبی انجام دهید یا به فکر شروع یک تجارت در زمینه سوخت موشک باشید. ایده های پولساز، ساده و در دسترس قرار دارند. به یک گیره پرده ای ساده نگاه کنید. زمانی این گیره ها فلزی بودند ولی ایده گیره های پلاستیکی بسیار خوش درخشید. شرکت های بزرگ بین المللی همگی برای شروع یک تجارت ساده، ایده هایی ساده را دنبال کرده اند. به نظرتان ایده اولیه” استارباکس” بزرگترین فروشنده سیار قهوه آماده در دنیا، چیز پیچیده ای بود؟

ایده ها تمام شدنی نیستند از هر مفهومی می توان استفاده کرد. وقتی چیزی ذهن تان را درگیر می کند در موردش با افراد آگاه صحبت کنید. برای شروع یک تجارت با همکاران، خانواده و همسایه ها صحبت کنید. از سرقت ایده ها نترسید و تنها کلیت ایده را مطرح کنید. لزومی ندارد همه جزئیات را ذکر کنید. در واقع با این کار، در مورد مفید بودن ایده کمی اطلاعات به دست می آورید.

شروع یک تجارت جدید

شروع یک تجارت ساده نیست و قطعا در مسیر موفقیت با مشکلاتی روبرو خواهید شد. اما موضوع آنقدرها هم ترسناک و غیر ممکن نیست. قدم اول اینست که بدانید چه چیزی می خواهید. این همان مرحله ایده پردازی است. در دومین گام با دیگران در مورد طرح کلی صحبت کنید و دریابید چه نظری دارند. این همان مرحله تحقیق در مورد نیاز بازار است. در آخرین مرحله که در اصل شروع یک تجارت جدید است باید، به صورت عملی اقدام کنید.

تا زمانی که ایده در ذهن باشد هرگز نمی تواند پول و ثروت را ایجاد کند. باید از جایی و در یک زمانی شروع کنید. چرا فردا؟ از همین حالا برای پیشرفت و راه اندازی کسب و کار خود، اولین قدم را بردارید. کارآفرینی پستی و بلندی دارد. منتظر تشویق یا تایید دیگران نباشید. مهم ترین صفت یک کارآفرین استقامت است. وقتی تصمیم به راه اندازی یک ایده گرفته اید، شجاعت اجرای آن را داشته باشید. شروع یک تجارت بزرگ همیشه ریسک به دنبال دارد. اما ریسک حساب شده حتما سود سرشاری را نصیب تان خواهد کرد.