0
  • یک سبد خالی

    سبد خرید شما خالی است.

کلمه کلیدی خود را وارد کنید

post

۵ دسته افکار منفی اتوماتیک خطرناک و روش غلبه بر آنها

۵ دسته افکار منفی اتوماتیک خطرناک و روش غلبه بر آنها

آیا احساس می کنی که در زندگی روزانه ی خودت، افکار منفی زیادی داری؟ آیا احساس کردی به نوعی مثبت فکر کردن واست کار سختی شده، یا به راحتی نمی تونی تمرکزت رو از روی موارد منفی برداری؟ این مساله، مساله ای هست که در زندگی خیلی از افراد رواج داره، اما با آگاهی از چند نکته ی طلایی، می تونی بر این مساله غلبه پیدا کنی و از شر این افکار منفی و مزاحم خلاص بشی.

قبل از اینکه به سراغ روش های غلبه بر افکار منفی و حذف اونها بریم، لازمه بدونی که این افکار منفی ریشه در چی دارن و از کجا میان

چرا افکار منفی داریم؟

ریشه افکار منفی در برخی از افراد به خاطر استرس و تنشی هست که تجربه میکنن، تنش و استرس می تونه شدت منفی نگری شما رو به میزان قابل توجهی افزایش بده. دلیل این موضوع کاملا مشخص و واضحه! زمانی که استرس و تنش داری، بیشتر به نیمه ی خالی لیوان توجه میکنی و به حالت ها و اتفاق هایی فکر می کنی که می تونه بدترین گزینه ای باشه که ممکنه رخ بده.

زمانی که در مورد گذشته و یا آینده نگرانی و استرس داشته باشی، زمانی هست که شدت افکار منفی در شما بسیار بیشتر میشه. اگر به مشکلات احتمالی فکر کنی که ممکنه پیش بیاد، یا به این موضوع فکر کنی که چرا چیزی که خواهانش بودی هنوز اتفاق نیفتاده وتمامی این موارد می تونه عامل تولید افکار منفی باشه.

افکار منفی، زمانی هم که حس می کنی روز خوبی رو نداشتی و یا انرژی کمی داری، می تونه در شما ایجاد بشه. در این شرایط، این افکار می تونه باعث بشه که احساس خوبی نسبت به خودت نداشته باشی، خودت رو سرزنش کنی و یا صرفا به موارد منفی توجه کنی. اگر این شرایط در زندگی شما ادامه دار بشه، می تونه به افسردگی ختم بشه، بنابراین بسیار مهمه که راه و روش مدیریت و مقابله کردن با افکار منفی رو یاد بگیری.

۵ نمونه بارز از افکار منفی خطرناک

قبل از اینکه در مورد روش غلبه بر افکار منفی صحبت کنیم، بهتره با رایج ترین مواردی از افکار منفی اتوماتیک آشنا بشیم، که اکثر ما، اونها رو در زندگی خودمون تجربه می کنیم.

۱. به جای دیگران فکر کردن و قضاورت کردن

یکی از عواملی که باعث تولید فکر منفی میشه، فکر کردن به جای دیگران هستش. زمانی که به جای اینکه در مورد موضوعی خاص با دیگران صحبت کنی و نظر واقعی اونها رو بدونی، به اشتباه فکر کنی که می دونی نظر اونها چیه و چه پاسخی بهت خواهند داد، یا چه برخوردی رو بهت نشون خواهند داد.

مثلا، زمانی که به دوستت پیامکی میدی و هیچ پاسخی ازش دریافت نمی کنی، اولین فکری که به ذهنت میرسه و خودت رو جای طرف مقابل میگذاری، شاید این باشه که: بهم جواب نداد چون شاید از دستم ناراحته. این چیزیه که تو خودت برداشت کردی و واقعا حرفی نیست که دوستت بهت زده باشه، اما تو باور داری و حس می کنی که می دونی واقعا ماجرا چی هست و چرا این اتفاق افتاده.

چنین نگرشی زمانی خطرناک میشه که که تو کم کم، خیلی بهش پر و بال میدی و به خاطر این دلیل تراشی های فرضی از خانواده و دوستان و همکاران وفاصله میگیری، صرفا به خاطر نگرشی که فکر میکردی واقعیت داره، اما خیال باطلی بیش نبوده. اگر بتونی این موضوع رو یاد بگیری که فورا به جای دیگران فکر و قضاوت نکنی و در ذهنت به جای اونها تصمیم نگیری و کاملا مستقیم و رو راست ازشون بپرسی که چه حسی دارن، چنین کاری به شدت از میزان استرس تو کم میکنه.

۲. احساس گناه

یک دسته ی دیگه از افکار منفی، افکار ریشه دار در حس گناه هست. زمانی که در مورد اشتباهاتی که در گذشته انجام دادی، داری صحبت میکنی و توی صحبت هات از عبارت هایی مثل باید این کار رو می کردمچرا آخهچی میشد اگه به جاشاستفاده می کنی.

درسته که نمی تونی گذشته رو تغییر بدی، اما ممکنه که گهگاهی به یاد گذشته ها بیفتی و خودت رو عرق در افکار مربوط به گذشته ببینی. اما احساس منفی حس گناه، معمولا زمانی در افراد شکل میگیره که به صورت وسواس گونه و بیش از حد، به خطا های و اشتباه های خودشون در گذشته فکر میکنن.

مثلا شاید به خودت بگی: امروز باید میرفتم باشگاهو انقدر به این که چرا نرفتی فکر کنی، خودت رو بخوری وتا به خاطر این باشگاه نرفتن، احساس گناه کنی. این احساس گناه نه تنها کمکی بهت نمیکنه، بلکه باعث میشه خیلی از کارها دیگه ی تو هم انجام نشه. به جای اینکه حس گناه به خودت بدی، می تونی اینطوری به خودت بگی که امروز به باشگاه نرفتم و مشکلی هم نیست، همیشه یک فردا روزی هم هست. فردا حتما میرم.

با این تغییر ساده، تو حس بد و منفی رو به اتفاقی که رخ داده، نمیدی و به همین دلیل به خودت هم حس گناه و عذاب وجدان نمیدی.

هر زمان که حس کردی به هر شکلی داری به خودت احساس گناه میدی، سعی کن فورا از این تکنیک استفاده کنی تا این حس گناه و عذاب وجدان فورا ناپدید بشه.

۳. پیش بینی کردن منفی

پیش بینی کردن منفی، یکی دیگه از دسته افکار خودکار منفی هست که باعث میشه کاملا ناخودآگاه به بدترین اتفاقی که می تونه رخ بده، فکر کنی. وقتی به اتفاق هایی فکر می کنی که قراره در آینده واست رخ بده، یا چیزهایی که قراره در آینده با اونها مواجه بشی، احتمال فکر کردن به اینکه بدترین اتفاق می تونه بیفته، یا بدترین نتیجه ممکن کسب بشهخیلی زیاده.

اگر مثلا به زودی یک مصاحبه ی شغلی داری، این افکار منفی خودکار می تونه باعث بشه که تو با خودت فکر کنی که: فکر نمی کنم این شغل رو به من بدنمی دونم که استرس میگیرم و این مصاحبه رو خراب می کنم

این دقیقا همون پیش بینی کردن منفی هست که در موردش صحبت کردیم، فکر کردن به بدترین اتفاقی که می تونه رخ بده یا بدترین نتیجه ای که میشه کسب کرد، اون هم در شرایطی که هنوز با اون موقعیت برخورد نکردی و هیچ اتفاقی رخ نداده.

این عادت، اصلا عادت خوبی نیست و اگر شدت پیدا کنه به طور حتم نمیگذاره که تو به دنبال خواسته ها و رویاهایی که داری بری، بهت اجازه نمیده کوچکترین ریسکی رو متقبل بشی و خودباوری که نسبت به خودت داشتی رو ازت میگیره. پیش بینی منفی می تونه به شدت به اعتماد به نفست لطمه بزنه و عزت نفس تو رو از بین ببره.

بهترین چیزی که در این شرایط می تونه بهت کمک کنه اینه، که به خودت بگی من نمی تونم آینده رو پیش بینی کنم، چرا که بی نهایت اتفاق ممکنه رخ بده، پس ارزش این رو نداره که بخوام نگرانی واهی برای اتفاق های بدی که شاید هیچ وقت رخ نده رو به خودم بدم.

۴. مقایسه کردن

در دنیای امروز، به خصوص با وجود شبکه های اجتماعی از هر زمان دیگه ای راحت تر می تونی خودت رو با دیگران مقایسه کنی. هر کسی بهترین عکس های خودش رو پست میکنه، استوری میگذاره وکه خیلی وقت ها چنین چیزی می تونه حس افت عزت نفس و یا حتی حسادت رو به خیلی ها بده.

وقتی خودت رو با دیگران مقایسه میکنی، در هر جنبه ای که باشه: فلانی خیلی خوشگل تر از منهفلانی چقدر پولدارهاونا هرچی میخوان دارن، پس من چی؟چنین کاری فورا انرژی و انگیزه تو رو کم میکنه و باعث میشه احساس ناراحتی و افسردگی در شما شکل بگیره.

نکته ی بسیار مهم اینه، که هر کسی نقص و عیب هایی داره و واقعا هیچ کس کامل و بی عیب نیست و زندگی بدون عیب و نقصی نداره. اگر بتونی به جنبه های مثبت خودت و زندگی خودت نگاه کنی، و در عین حال این حقیقت رو بدونی که هر کسی ممکنه در زندگی خودش، چیزی رو تجربه کنه که دوستش نداره و هیچ کس زندگی بدون عیب و نقصی ندارهخیلی راحت تر، میتونی نگرش مثبت خودت رو حفظ کنی.

۵. سرزنش کردن

یکی دیگه از موارد رایج در بحث افکار منفی، سرزنش کردن هستش. شاید خودت و یا دیگران رو به خاطر مشکلاتی که رخ داده، سرزنش کنی. چنین کاری باعث میشه که احساس یک فرد بازنده رو در زندگی داشته باشی و می تونه به شدت روحیه و انرژی شما رو تضعیف کنه.

شاید ببینی که برای هر چیز کوچک و بزرگی که اتفاق می افته، تو خودت رو سرزنش میکنی. در چنین شرایطی، نگاه کردن به موضوع از دید یک نفر سوم کار سختی هست، اما این کار خیلی بهت کمک میکنه دوست من تا بتونی نگرشت رو تغییر بدی و کم کم نگرش مثبتی رو در خودت شکل بدی.

از طرف دیگه، روی دیگه سکه اینه که شاید متوجه بشی که مدام داری دیگران رو به خاطر مسایل و مشکلاتی که داری، سرزنش میکنی و خودت شخصا هیچ مسیولیتی رو قبول نمی کنی. این مورد هم دقیقا مثل حالتی که مدام خودت رو سرزنش میکردی بسیار خطرناکه، چرا که باعث میشه به راحتی دوستان خودت رو از دست بدی و در عین حال به خاطر عدم مسیولیت پذیری، هیچ رشد و پیشرفتی رو هم در زندگی خودت تجربه نکنی.

چگونه از شر افکار منفی خلاص شویم؟

حالا که با چندین مورد از افکار منفی خطرناک آشنا شدیم، وقتشه که در مورد روش ها و تکنیک هایی صحبت کنیم که می تونه بهت کمک کنه از شر افکار منفی خلاص بشی. البته منظورم این نیست که به کمک این تکنیک ها دیگه هیچ فکر منفی ای به سراغت نمیاد،نه… چرا که این چیزی هست که تمامی افراد، هر روز مقداری از اون رو تجربه میکنن.

بلکه این تکنیک ها بهت کمک میکنه که هر زمان که این افکار منفی به سراغت اومد، فورا اونها رو مدیریت کنی و سریعا اونها رو با افکار مثبت و روحیه بخش جایگزین کنی.

۱. خودهیپنوتیزم و مدیتیشن

خودهیپنوتیزم و مدیتیشن می تونه بهترین روش برای توجه و تمرکز به زمان حال و چیزهایی که میخوای باشه. بنابراین هر زمان که احساس کردی اسیر افکار منفی شدی، به راحتی می تونی از این دو تکنیک استفاده کنی تا از شر افکار منفی خلاص بشی و دوباره توجه و تمرکزت رو به زمان حال و موارد مثبت بدی.

برای مدیتیشن عملکرد تو باید اینطوری باشه که زمانی که در حال ریلکسیشن هستی، هر فکر منفی ای که به سراغت اومد، در مقابلش مقاومت نکنی. اجازه بدی بیاد و بره. هیچ توجهی بهش نکنی و صرفا توجهت بر دم و بازدمت باشه.

۲. تغییر نگرش ذهنی

وقتی که به خودت اشراف و آگاهی داشته باشی، هر زمان که فکر منفی ای به سراغت میاد، می تونی به صورت آگاهانه نگرشت رو تغییر بدی. شاید از خودت بپرسی، چرا چنین افکاری باید به سراغت بیاد؟ آیا اتفاق خاصی افتاده که بعدش این افکار منفی به سراغت اومده؟ آیا می تونی نگرش متفاوتی به اون اتفاق خاص داشته باشی و از زاویه دیگه ای بهش نگاه کنی؟

کار دیگه ای که می تونی انجام بدی، اینه که نحوه ی بیان جملاتت رو تغییر بدی. مثلا اگر این فکر منفی به سراغت میاد که می دونم امروز امتحانم رو خراب می کنممی تونی جمله ات رو اینگونه به شکل مثبت تری تغییر بدی که می دونم که برای امتحانی که دارم نگرانم، اما تجربیات من نشون داده هر زمانی که تلاشم رو کردم، توی هر موردی که بوده، عالی موفق شدم.

اگر سعی کنی کم کم نحوه ی بیانت رو به این شیوه ی مثبت تغییر بدی، به مرور خواهی دید که کاملا ناخودآگاه، نگرش و ذهنیتت هم تغییر میکنه.

۳. در جمع افراد مثبت اندیش قرار بگیر

آیا دوستانی داری که وقتی در جمع شون هستی، احساس می کنی که اعتماد به نفس و عزت نفست کمتر میشه؟ مدام فقط فرکانس منفی بهت میدن؟ اگر اکثر اوقات در جمع چنین دوستانی هستی، این موضع به شدت بر تو، زندگی تو و نحوه ی تفکرت تاثیر منفی میگذاره.

سعی کن تا جایی که می تونی در جمع افراد مثبت اندیش باشی. افرادی که اکثر صحبت هاشون، تکیه بر جنبه های مثبت داره. افرادی که اگر زمانی حس و حال نداری و حالت خوب نیست، تا پیش اونها میری کلی انرژی میگیری، ازت حمایت میکنن و باعث میشن دید تو به صورت مثبتی نسبت به نگرانی هایی که داری از بین بره و نیمه ی پر لیوان رو ببینی.

۴. استفاده از دفترچه ی شکرگزاری

اگر مدت زمانی هست که مطالب قانون جذب رو دنبال میکنی، احتمالا در مورد دفترچه ی شکرگزاری شنیدی. این دفترچه، خیلی می تونه بهت کمک کنه. وقتی در مورد چیزهایی می نویسی که به خاطر اونها سپاسگزار خدای رحمن هستی، فورا و کاملا ناخودآگاه بر چیزهای خوب و مثبت توجه میکنی.

می تونی علاوه بر مواردی که به خاطر اونها سپاسگزار خدای رحمن هستی، در این دفترچه در مورد ویژگی های خوبی که داری یا هر نکته ی مثبت دیگه ای که به نوعی به تو بر می گرده هم بنویسی. مثلا اینکه فرد با محبت و حمایتگری هستی، یا هر مورد دیگه ای

۵. استفاده از عبارت های تاکیدی

حتما در مورد عبارت های تاکیدی هم شنیدی. عبارت های تاکیدی، عبارت هایی هستن که به صورت مثبت اونها رو بیان می کنی و باعث میشه که روحیه و انرژی تو بیشتر بشه و حس و حال بهتری رو با تکرار این عبارت ها به دست بیاری. عبارت هایی مثل اینکه: می دونم امروز، روز خیلی خوبی در انتظارمه

تکرار این عبارت ها بهت کمک میکنه که تمرکزت رو از روی افکار منفی برداری و به چیزهایی بدی که خواهان به دست آوردنش هستی.

3
نظر شما در مورد این مطلب چیست؟

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
مرتضی قسمتیآرمینفرداو Recent comment authors
مرتضی قسمتی
Guest
مرتضی قسمتی

سلام وخسته نباشیدممنون اززحماتتون عالی بودواقعا

آرمین
Guest
آرمین

درود. اولین چیزی که جا داره بابتش تشکر کنم، جنس نگارش آقای عرفانی زاده هست که خیلی خودمونی و عامیانه مینویسن انگار که رودر رو دارن این موارد رو توضیح میدن. و در مورد این مقاله، مورد اول افکار منفی و کلیه راه حل ها برای من قابل توجه و آموزنده بودن. سپاسگزارم که این آموزش ها رو رایگان در اختیار ما قرار میدید.

فرداو
Guest
فرداو

عالیست