جذب سرمایه گذاران واقعی یکی از بزرگترین چالش ها در استارت آپ های نوپاست. صاحبان سرمایه، نمی خواهند پول خود را در پروژه های بی ارزش و فاقد سودآوری از دست بدهند. سرمایه گذار تا زمانی که در مورد بهره وری استارت آپ متقاعد نشود، هرگز ریالی در اختیارتان نخواهد گذاشت. برای اینکه سرمایه کافی برای شروع کسب و کارتان را تامین کنید چه راه هایی را امتحان کرده اید؟ اگر هنوز موفق به جذب سرمایه گذاران نشده اید از تکنیک های تضمینی استفاده کنید.

راه های جذب سرمایه گذاران

در مورد سرمایه گذار تحقیق کنید

همه سرمایه گذاران علاقه به کسب و کارتان ندارند. سرمایه گذار مورد نظرتان را از قبل انتخاب کنید. تا جایی که می توانید از پیشینه فرد سرمایه گذار، سابقه کاری و نوع کارهای سرمایه گذار اطلاعات کسب کنید. سرمایه گذارانی که در پروژه های مشابه سرمایه گذاری کرده اند، مناسب تر هستند. احتمال اینکه این افراد روی پروژه تان سرمایه گذاری کنند، خیلی بیشتر است. اگر حیطه کاری سرمایه گذار متفاوت از نوع کسب و کارتان باشد، هرگز نمی توانید او را متقاعد کنید. برای جذب سرمایه گذاران به سراغ فردی بروید که در حیطه کاری تان سابقه فعالیت اقتصادی داشته باشد.

واقع بینانه برخورد کنید

برای اینکه بتوانید توجه سرمایه گذار بالقوه را جلب کنید باید توضیحاتی خوب و شفاف از کسب و کارتان ارائه دهید. تصویری صادقانه از آینده استارت آپ و آنچه که در پیش رو دارید، ارائه دهید. سرمایه گذار دوست دارد در مورد میزان سود و بازه زمانی بازگشت سرمایه، بیشتر بداند. ارائه یک برنامه ریزی کامل و بی نقص در مورد کسب و کارتان نقش مهمی در متقاعد کردن سرمایه گذار دارد. اهداف قابل دستیابی و مراحل عملی کار را در پلن کاری خود مشخص کنید. رویاهای دست نیافتنی یا اهدافی که منوط به شانس و اقبال هستند، توجه هیچ سرمایه گذاری را جلب نخواهند کرد. راز موفقیت ثروتمندان در سرمایه گذاری روی ایده های واقعی است.

جذب سرمایه گذاران در استارت آپ

برای جذب سرمایه گذاران تحقیق میدانی انجام دهید

برای اینکه سرمایه گذار را متقاعد کنید از شیوه های تحقیقات بازاریابی استفاده کنید. تحقیقات میدانی یکی از ساده ترین راه ها برای نشان دادن، میزان استقبال از پروژه استارت آپی است. باید به سرمایه گذار نشان دهید که ایده شما یک مشکل واقعی را برطرف می کند. برای این تحقیق لازم است تا کمی پول خرج کنید ولی نتایج آن می تواند سرمایه گذارتان را راضی به سرمایه گذاری روی پروژه کند.

سرمایه گذاران کوچک را انتخاب کنید

جذب سرمایه گذاران بزرگ تر که در استارت آپ های جهانی سرمایه گذاری کرده اند، بسیار دشوارتر است. برای شروع کار و در حالی که هنوز کسب و کارتان در پله های اول است، نمی توانید روی کمک سرمایه گذاران کلان حساب کنید. بهتر است سرمایه های محدودتر را در اولویت قرار دهید. با سرمایه گذاران هم سطح خود تماس بگیرید و پروژه تان را مرحله به مرحله توضیح دهید. احتمال جذب سرمایه گذاران خرد در پروژه های استارت آپ نوپا بیشتر است.

برای جذب سرمایه گذاران امتیاز بدهید

آمادگی پذیرش پیشنهاد احتمالی سرمایه گذار را داشته باشید. اغلب سرمایه گذارها تمایل دارند، از نزدیک روی پروژه ها نظارت کنند. شاید سرمایه گذار بخواهد عضو هیئت مدیره و یا مشاور مالی شرکت باشد. به هر حال سرمایه دارانی که بخواهند پول شان را در استارت آپ خرج کنند، حتما درخواست هایی را مطرح می کنند. باید از قبل آماده طرح پیشنهادات سرمایه دار بوده و در مورد پیشنهادات انعطاف پذیر باشید.

راه های جذب سرمایه گذاران

شور و اشتیاق داشته باشید

شاید به نظر کمی اغزاق آمیز باشد ولی برای جذب سرمایه گذاران باید آنها را به وجد بیاورید. اگر خودتان اشتیاق زیادی برای راه اندازی کسب و کارتان ندارید، چطور می خواهید دیگران را متقاعد به سرمایه گذاری کنید. سرمایه دارها می خواهند بدانند تا چه اندازه در کار خود جدی هستید! جدی بودن نشان می دهد در اجرای تعدات خود مصصم هستید و همه جوانب کار را در نظر گرفته اید. به این ترتیب می توانید اعتماد سرمایه گذاران را جلب کنید.

تجارت خود را بشناسید

یکی از را های جذب سرمایه گذاران اینست که به کارتان اشراف کامل داشته باشید. صاحبان سرمایه سوالات زیادی می پرسند و انتظار یک جواب صریح و روشن را دارند. منتظر هر سوالی از طرف سرمایه گذاران باشید گاهی حتی سوالات خارج از حیطه کاری هم مطرح می شود. اگر گیج شوید و به اصطلاح دست و پایتان را گم کنید، کار تمام است. در این صورت سرمایه گذار را از دست داده اید.

از شکست عبرت بگیرید

اگر برای جذب سرمایه گذاران مصمم هستید اقدام کنید. شاید در مذاکرات حضوری نتوانید توجه سرمایه گذار بالقوه را جلب کنید. شاید ایده استارت آپ به اندازه کافی برای او جذاب نباشد و یا هزاران چرا و شاید دیگر. در صورت عدم موفقیت برای جذب سرمایه گذار روی استراتژی های خود بازنگری کنید. تحلیل پروسه جذب سرمایه کمک می کند که ایرادات و مشکلات را بسنجید. در این صورت در کذاکرات بعدی با سرمایه دارها توفیق بیشتری کسب خواهید کرد. نومید نشوید و به سراغ سرکایه گذار بعدی بروید ولی از قبل حتما دلایل شکست در مذاکره قبلی را برطرف کنید.